Logo JDM Deweloper

Jak obniżyć rachunki za prąd?

O nas - tło

Czy wiesz, że dzięki racjonalnemu użytkowaniu prądu możesz zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych rocznie? Ponadto takie odpowiedzialne korzystanie z mediów dobrze wpływa nie tylko na Twój budżet, ale równie na ekologię. Pamiętaj czasami wystarczą małe zmiany, aby na co dzień zużywać mniej energii elektrycznej. Poniżej przygotowaliśmy kilka wskazówek, które na pewno pomogą Ci w obniżeniu rachunków za prąd.

1. Wybieraj urządzenia energooszczędne.

To takie, które mają na etykietach następujące oznaczenia: A, A+, A++, A+++.

Urządzenia najbardziej ekologiczne i zużywające najmniej prądu są te z oznaczeniem A+++. Zużywają one o 30 procent mniej prądu niż standardowe, natomiast te z oznaczeniem A+ o 10 % mniej.

2. Używaj żarówek LED

Pobierają nawet do 10 razy mniej energii niż standardowe żarówki. To co ważne, są również bardziej wydajne, czyli posłużą Ci dłużej. Są odrobinę droższe, ale w ciągu roku potrzebujesz kupić ich o wiele mniej, więc warto.

3. Pamiętaj o wyłączaniu sprzętów.

Nieużywana ładowarka podpięta do kontaktu czy telewizor zostawiony w trybie „stand by” zużywają niepotrzebnie prąd. Pamiętaj więc o wyciągnięciu wtyczki, gdy skończyłeś korzystać ze sprzętu.

4. Korzystaj ze sprzętów w mądry sposób

Sposoby na oszczędzanie energii mogą być naprawdę proste, wystarczy się do nich stosować. Na przykład na płycie elektrycznej gotuj pod przykrywką i z mniejszą mocą. Jeśli prasujesz ubrania, pamiętaj, aby zacząć od tych, które wymagają wysokiej temperatury. Potem te, które są niezwykle łatwe w prasowaniu, możesz je wyprasować jeszcze rozgrzanym, wyłączonym z kontaktu żelazkiem.

5. Korzystaj racjonalnie z lodówki

Pamiętaj, aby nie wkładać nigdy gorącego jedzenia do lodówki, bo jego schłodzenie zużywa duże ilości energii. Nie ustawiaj jej również na zbyt niską temperaturę. Najlepsza to ta między 4 a 7 stopni. W ten sposób możesz znacznie poprawić oszczędzanie energii w domu.

6. Wyłączaj światło

Często zapominamy o wyłączaniu światła po wyjściu z pomieszczenia. Jest to jednak ogromnie ważne. Robiąc to, możesz rocznie zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy.

7. Naczynia w zmywarce zmywaj za pomocą programu eko.

Staraj się zawsze wypełnić zmywarkę do pełna, zanim ją uruchomisz, a następnie ustawić program eko. Taki program jest ekonomiczny i wydajny. Zużywasz nie tylko mniej prądu, ale również wody.

Pewnie o większości tych zasad już słyszeliście, być może do części się stosujecie. Oczywiście sposobów na oszczędzanie prądu jest zdecydowanie więcej, ale wprowadzenie tych powyższych w życie już, gwarantuje istotne obniżenie rachunków za energię.