Logo JDM Deweloper

Jak prawidłowo czytać rzut lokalu ?

O nas - tło

Decyzja o zakupie domu jest niejednokrotnie podejmowania na początkowym etapie budowy, dlatego trudno zobaczyć go z bliska czy przejść się po nim. Plan to podstawowy i najważniejszy dokument pokazujący nam, co tak naprawdę kryje się w murach przyszłego domu.

Sprawdź na co zwrócić uwagę.

W pierwszej kolejności warto zorientować się, jak dany dom położony jest względem stron świata. Na każdym planie sytuacyjnym przedstawionym przez dewelopera znajduje się symbol róży wiatrów, na podstawie której można odczytać układ stron świata w danym domu .Nabywcy preferują gdy salon wychodzi na południe lub pd.-zach., kuchnia na pn. lub pn.-wsch., a sypialnie są od wschodu. W ten sposób mamy w ciągu dnia słońce w salonie, chłód w kuchni o każdej porze dnia i słoneczny poranek w sypialni. Dodatkowo ma to duże znaczenie z punktu widzenia energooszczędności, ponieważ wspomniany układ stron świata jest typowy dla budynków pasywnych i energooszczędnych.

Reasumując, warto zwrócić uwagę na układ stron świata i przeanalizować czy jest dla nas odpowiedni.

Układ pomieszczeń i ich wymiary.

Na planie są wyrysowane konkretne pomieszczenia wraz z wymiarami :długością i szerokością. W pobliżu planu znajduje się również tabelka, w której precyzyjnie zestawione są pomieszczenia oraz ich powierzchnie. Jeśli w domu znajdują się skosy, to w tabeli są uwzględnione są dwie wartości. Pierwsza dotyczy powierzchni użytkowej, a druga (podawana w nawiasie) powierzchni mierzonej po podłodze. Powierzchnia użytkowa jest zawsze mniejsza .Powierzchnię mierzoną po podłodze, można wykorzystać na schowki, a nie wlicza się ona do metrażu, z racji tego taki lokal jest tańszy, a powierzchnia pod skosem jest swoistym naddatkiem. Analizując układ wnętrza warto zwrócić uwagę na ściany. Ściany nośne to te, na których opiera się konstrukcja budynku i nie można ich wyburzać. Ściany nośne są nade wszystko grubsze niż pozostałe , dlatego na planach oznaczone są grubą kreską i wypełnia kreską ukośną. Pozostałe ściany to ściany działowe i można je dowolnie modyfikować .

Na planie domu oznaczone są również otwory drzwiowe i okienne, a w domach z poddaszem także okna dachowe (linią przerywaną). Wymiar okien podany jest w kółku; np. wpisane w okrąg liczby.

Wysokość pomieszczeń, skosy

Przeglądając plan domu można również wyczytać wysokość pomieszczeń. W standardowych lokalach wynosi ona 2,5-2,7m. W domu ze skosami , na planie wysokość zaznaczona jest zwykle linia, która oznacza miejsce z wysokością 1,9m lub dwie linie 1,4m i 2,2m, w zależności od tego, którą normę zastosowano do mierzenia powierzchni użytkowej. Na rzucie poddasza niejednokrotnie zaznaczone są inne linie przerywane, które oznaczają układ dachu.

Schody

Na planie domu dwupoziomowego znajdziemy również schody. Można więc zobaczyć ich układ, a często dodatkowo są opisane np. w taki sposób 18×18,5×26 (liczba schodów x wysokość stopnia x szerokość stopnia).

Co znaczą symbole na planie domu ?

 Ściany nośne to te, na których bazuje cała konstrukcja budynku i nie wolni ich wyburzać. Ściany nośne są grubsze niż pozostałe i dlatego na rzutach oznacza się je zwykle grubą kreską i wypełnia kreską ukośną

 Inne ściany to ściany działowe – można je dowolnie modyfikować

 Linią przerywaną na planie oznakowane są belki nośne, czyli tzw. podciągi.

 Kolejnym oznaczeniem są te odnoszące się do kanałów wentylacyjnych i kanalizacyjnych. Kanały wentylacyjne oznakowane są symbolem ukośnie przekreślonego kwadratu lub prostokąta.

 Okna i drzwi – wymiar okien podany jest w kółku: na przykład wpisane w okrąg liczby 90/120 , oznacza to że okno ma szerokość 90 cm i wysokość 120 cm. Przy identyfikacji okien możemy spotkać także symbole „L” i „P” oznaczające, czy dane okno otwiera się na prawą (P) czy lewą (L) stronę.

 Strony świata, na które wychodzą pomieszczenia naszego potencjalnego domu można poznać odczytując zamieszczone nad planem oznaczenie przypominające kompas (północ oznaczona jest literą N).

Podsumowując plan domu to cenna podstawa informacji , dla potencjalnego nabywcy, zwłaszcza gdy inwestycja jest na etapie budowy .