Logo JDM Deweloper

Wakacje kredytowe 2022

O nas - tło

Co to są wakacje kredytowe ?

Wakacje kredytowe to rządowa pomoc kredytobiorcom w spłaceniu kredytu.

Od kiedy ?

Prezydent podpisze ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która zakłada wprowadzenie wakacji kredytowych i reformę WIBORu w czwartek, 14 lipca 2022 r. o godz. 11.30 – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Ile rat można zawiesić ?

Pomoc ta przewiduję zawieszenie  spłaty łącznie czterech rat w roku 2022 i kolejnych czterech w 2023 r. Nie ma dowolności w wyborze miesięcy, kiedy raty zostaną zawieszone, dlatego też trzeba pilnować terminów.

W jakich miesiącach można skorzystać z wakacji kredytowych ?

Zgodnie z ustawą na wniosek konsumenta bank zawiesza spłatę kredytu. W tym roku przysługuje to w okresie: od 1 sierpnia 2022 r. do 30 września 2022 r. w wymiarze dwóch miesięcy i od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. – także w wymiarze dwóch miesięcy.

Kiedy złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wniosek o wakacje kredytowe powinien być złożony przed datą zapadalności raty kredytu, by mógł być właściwie zaksięgowany jako okres zawieszenia spłaty, czyli żeby bank zawiesił ratę i nie wymagał jej w danym miesiącu.

Zgodnie z ustawą  spłata kredytu zostanie zawieszona już z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku.

Podpisanie i opublikowanie ustawy w czwartek oznacza, że wnioski o wakacje kredytowe byłoby można składać od 28 lipca, co w praktyce daje tylko 2 dni, by uniknąć spłaty raty w sierpniu, która przypada 1. dnia tego miesiąca.

Ważne

Ważne jest też, że konsument może zawiesić tylko jeden kredyt w jednym banku. Wakacje mają dotyczyć wszystkich umów o kredyt hipoteczny, również zawartych przed 2017 rokiem. 

Pamiętaj jednak, aby dokładnie zapoznać się z warunkami wakacji kredytowych, jakie stawia bank.

  • Źródło

https://www.muratorplus.pl/biznes/wiesci-z-rynku/wakacje-kredytowe-2022-dla-kogo-od-kiedy-wniosek-w-bankach-warunki-ustawa-aa-aZzR-wXou-ncdv.html (dostęp 13.07.2022)

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wakacje-kredytowe-Zawieszenie-sierpniowej-raty-moze-byc-dla-niektorych-problemem-8374373.html (dostęp 13.07.2022)