Logo JDM Deweloper

Ergonomia, co to oznacza?

O nas - tło

Ergonomia to nauka, która ma na celu dopasowanie przedmiotów i środowiska do potrzeb i wymagań fizjologicznych człowieka. Wnętrze ergonomiczne to miejsce w którym człowiek powinien czuć się komfortowo w sposób fizyczny i psychiczny oraz urządzone tak, by wykonywanie codziennych czynności nie sprawiało trudności.

Ergonomiczne wnętrza, czyli jakie?

Ergonomicznie urządzone wnętrze w domu to zdecydowanie większy komfort domowników. Natomiast niewłaściwie urządzona przestrzeń może wpływać negatywnie na codzienny nastrój. Zbyt małe miejsca nie tylko utrudniają poruszanie się po nich, ale także negatywnie odbijają się na samopoczucie. Ergonomiczne mieszkanie dodatkowo usprawnia wykonywanie codziennych obowiązków: jest to szczególnie istotne na przykład w kuchni (ergonomiczna to taka, w której przedmioty i urządzenia łatwo się czyści, szafki są odpowiednio rozmieszczone, a ilość światła odpowiednio doświetla każdy zakamarek). Chodzi również o to, aby dokonywać takich wyborów podczas urządzania pomieszczeń, by zniwelować składniki mogące negatywnie oddziaływać na zdrowie – między innymi nieodpowiednie światło czy niewygodne meble.

Jakie wymogi powinny spełniać ergonomiczne wnętrza?

  • Pomieszczenia muszą mieć właściwą wielkość i odpowiednio wolną przestrzeń. Upychanie mebli i dodatków kosztem przestrzeni może negatywnie odbić się na jej funkcjonalności.
  • Prawidłowe oświetlenie to podstawa ergonomii mieszkania. Istotne jest zarówno oświetlenie sztuczne, jak i naturalne. Im większe okna, tym lepiej, gdyż więcej światła słonecznego wpada do wnętrza.
  • Pomieszczenia w domu powinny być dobrze rozplanowane: wnętrze powinno być tak zaplanowane, by mieszkańcy mogli się swobodnie poruszać bez pokonywania niepotrzebnych barier i przeszkód.
  • Odpowiednie meble, które na pierwszym miejscu będą stawiały właśnie funkcjonalność i użyteczność. Estetyka (choć również ważna) nie może dominować nad komfortem użytkowania. Właściwie dobrane meble, odpowiednia ich ilość i wielkość to podstawa wygodnego mieszkania.
  • Zastosowanie ergonomii we wnętrzu to również zadbanie o komfortową temperaturę w pokojach oraz czystość powietrza. Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja są bardzo ważne w życiu codziennym, ponieważ mocno podnoszą komfort mieszkania i wpływają na samopoczucie domowników. Mieszkając w mieście, w którym jest wysoki wskaźnik zasmogowania, warto pomyśleć o oczyszczaczach, które odfiltrują niebezpieczne pyły unoszące się w powietrzu.

Bez względu na to, czy spędzamy w mieszkaniu całe dnie czy jesteśmy w nim wyłącznie przez krótki czas, funkcjonalne i zgodne z zasadami ergonomii zaplanowanie i urządzenie wnętrz będzie kluczowe dla zdrowia, jak i również samopoczucia. Warto zatem poświęcić czas na to, aby wprowadzić ergonomiczne rozwiązania, które podniosą komfort życia.